2007 Competition Winners

Gold Division Overall

1. Jesse Dennis 358.10
2. Christina Magana 337.07
3. Julian Francis 330.05
4. Nelson F. 304.54
5. Melanie Mathis 302.38

Silver Division Overall

1. Preston Lindsey 390.47
2. Jason D. 351.72
3. Kim Jenkins 324.36
4. Josh G. 246.18
5. Adam Brooks 206.13

 

 

 

2006 Competition Winners

Gold Division Overall

1. Melanie Mathis 466.78
2. Chin Fei Chen 392.25
3. Scott Dendy 356.7
4. Scott Armanino 315.52
5. Alexander Stanley 284.63

 

Silver Division Overall

1. Preston Lindsey 231.15
2. Jason Derrer 228.82
3. Sean Rojo 179.25
4. Austin Hartman 149.97
5. Branden Lau 148

 

Gold Division Power

1. Chin Fei Chen 256.89
2. Scott Dendy 237.69
3. Scott Armanino 194.11
4. Melanie Mathis 148.17
5. Andrew Lindstrom 136.3

 

Silver Division Power

1. Preston Lindsey 184.22
2. Jason Derrer 134.5
3. Sean Rojo 107.08
4. Branden Lau 68.13
5. Austin Hartman 67.67

 

Gold Division Glider

1. Melanie Mathis 318.6
2. Sydney Adams 216.6
3. Alexander Stanley 190.9
4. Joshua Lail 186.1
5. Saul Gonzalez 164.5

 

Silver Division Glider

1. Erik Standifird 100.8
2. Jason Derrer 94.32
3. Austin Hartman 82.3
4. Branden Lau 79.87
6. Sean Rojo 72.17

 

2005 Competition Winners

Gold Division Overall Winners:

1) Chen Fei, time 295.12

2) Max Payne, time 221.22

3) Chris Aramkul, time 158.3

4) Paterra Yang, time 142.45

5) Anancy Thao, time 131.09

 

Gold Division Glider Winners:

1) Chen Fei, time 217.45

2) Paterra Yang, time 116.58

3) Anancy Thao, time 80.02

4) Sean Thatcher, time 73.32

5) Chris Aramkul, time 72.26

 

Gold Division Powered Winners:

1) Max Payne, time 176.17

2) Chris Aramkul, time 86.04

3) David Sewell, time 79.39

4) Chin Fei, time 77.67

5) Alan Diaz, time 73.15

 

Silver Division Overall Winners:

1) Jason Derrer-lips, time 197.75

2) Scott Dendy, time 164.53

3) Kim Jenkins, time 140.7

4) Kyle Heffelfinger, time 120.15

 

Silver Division Glider Winners:

1) Jason Derrer-lips, time 119.77

2) Kyle Heffelfinger, time 99.5

3) Scott Dendy, time 74.32

4) Kim Jenkins, time 64.32

 

Silver Division Powered Winners:

1) Scott Dendy, time 90.21

2) Jason Derrer-lips, time 77.98

3) Kim Jenkins, time 76.38

4) Kyle Heffelfinger, time 20.65

 

Design Contest Winners:

1) The Storks – Scott Dendy, Jason Derrer-lips

2) Zoon Monsters – Yoshi Kameyama, Alan Diaz

3) Shooting Stars – Paterra Yang, Anancy Thao

 

Unlimited Flight Contest Winners:

1) Kim Jenkins, time 73.81

2) Scott Dendy, time 44.5

3) Anancy Thao, time 38.86

4) Andy Hart, time 31.52

5) Paterra Yang, time 19.64

2004 Competition Winners

Gold Division Overall:
1) Thomas James, PHX, AZ, time 307.49
2) Avi Krupnick,  Maui, HI, time 268.37
3) David Inbody, Denver, CO, time 245.55
4) Jon Wilson, San Diego, CA, time 211.12
5) Zachary Dillon, Vacaville, CA, time 187.18Gold Division Glider:
1) Thomas James, PHX, AZ,  time 218.03
2) Avi Krupnick, Maui, HI, time185.17
3) David Inbody, Denver , CO, time 161.70
4) Zachary Dillon, Vacaville, CA, time 133.18
5) Jon Wilson, San Diego, CA, time 127.03

Gold Division Powered:
1) Samantha Miranda, Silver City, NM, time 96.95
2) Thomas James, PHX, AZ,  time 89.46
3) Jon Wilson, San Diego, CA,  time 84.09
4) David Inbody, Denver, CO, time 83.85
5) Avi Krupnick, Maui, HI, time 83.20

Silver Division Overall:
1) Ben Snyder, Dewey, AZ, time 259.37
2) Max Payne, Prescott, AZ, time 225.03
3) Scott Dendy, Chino Valley, AZ, time 218.91
4) Matthew Smith, Kirkland, AZ, time 75.77

Silver Division Glider:
1) Max Payne, Prescott, AZ,  time: 116.46
2) Ben Snyder, Dewey, AZ, time 113.77
3) Scott Dendy, Chino Valley, AZ, time 101.73
4) Matthew Smith, Kirkland, AZ, time 15.88

Silver Division Powered Flight:
1) Ben Snyder, Dewey, AZ, time 145.60
2) Scott Dendy, Chino Valley, AZ, time 117.18
3) Max Payne, Prescott, AZ, time 108.57
4) Matthew Smith, Kirkland, AZ, time 59.89

Oops!
Max Payne – Launching his winning glider!
Another successful launch

2003 Competition Winners

1st place Gold DivisionDavid Krametbauer 1st place Silver DivisionBen Snyder
2nd place Gold DivisionMichael Klein 2nd place Silver DivisionMax Payne
3rd place Gold DivisionAshley Sturdevant 3rd place Silver DivisionColin Scott